14 мудрих способів, як уникнути конфлікту з дитиною

Уникнути конфлікту з дитиною треба навчитися, дійти до розуміння своєї дитини через мудрість, терпіння і любов. А навіщо ж тоді ми стаємо батьками, дорогі читачі?

У сімейному плані конфлікти — звична річ. От вміти їх подолати і розв’язати — це вже треба вміти. На батьків у цьому питанні покладені примирювальна місія, хоча її так важко іноді здійснити. На допомогу батькам Тутка відшукав 14 педагогічно правильних методів, як можна уникнути конфліктів з дитиною будь-якого віку.

Як уникнути конфлікту з дитиною

1. Відволікайте малюка

Підходить для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Метод ефективно підійде для заспокоєння дитини, запобігання вибуху емоцій, плачів, істерик. Маленьку дитину можна відволікти іграшкою чи цукеркою, дорослу — новою грою чи заняттям.

Читайте також: Матусин синочок чи справжній чоловік: як виховати хлопчика без батька?

2. Ігнорування неприйнятної поведінки

Уникнути конфлікту з дитиною

Використовуйте для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Техніка “ігнору” базується на тому, щоб неприйнятну поведінку ні не похвалити, ні не засудити, тобто ніяк на неї не відреагувати. Хоча це і складно, та не відповідайте на запити дитини пояснити чи прокоментувати її поведінку, тримайтеся, скільки зможете, але не звертайте уваги. Справді, ключовим почуттям для вас має стати терпеливість. Дитина згодом припинить кричати, обзиватися тощо, а ви спокійно зможете їй відповісти: “От поглянь, наскільки спокійніше та краще усім від того, коли ти спокійний/спокійна. Так кричати не варто”.

3. Знайти плюси

Застосовуйте для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Критику не люблять ні дорослі, а діти — і поготів. Після постійних зауважень дитина припинить іти з вами на контакт і може замкнутися в собі. Прикрасьте критику спокійними та ласкавими словами, навіть похвалою: “Ти дуже гарно співаєш, в тебе чудовий голос, та в автобусі Олю Полякову співати не дуже гарно” тощо. Чи навіть пожартуйте — і дитина спокійніше вас сприйме.

4. Міцні обійми

Уникнути конфлікту з дитиною
Фото: freepik.com

Оптимально для діток до 2, від 2 до 5 років.

Уникнути конфлікту з дитиною сильні обіймочки допоможуть, коли мале або от-от впаде в істерику, або от-от налетить з кулаками на іншу дитину. В обох випадках тепло притисніть сина/доньку до себе і скажіть: “Не відпущу”. В обох випадках обійми спрацюють як заспокійливе: забіяка перехоче битися, а плакса — ридати. Тілесний контакт творить дива.

5. Зміна оточення

Застосовуйте для діток від 2 до 5 років.

Якщо ви захочете фізично забрати дитину зі стресуючого оточення, виграєте ви обидва. Спочатку неодмінно буде опір, крики і небажання цього робити з боку дитини. Тут дивимося пункт 1 – відвертаємо увагу, даємо машинку чи цукерку, і забираємо чадо в інше місце. Можна видихнути спокійніше.

6. Ні — це ні

Підходить для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Конкретне і категоричне “Ні” однозначно спровокує істерику і плачі… на початку. Далі дитина звикне, повірте нам на слово, і мамине чи татове “ні” стане супроводжуватися спокоєм. Ви в сім’ї дорослі й головні, тому дитина має це відчути і зрозуміти.

7. Навчіться слухати

Радимо для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Так, відкладаємо всі справи і уважно слухаємо сина/доньку. Плачуть вони чи спокійні, беремо за руку і слухаємо, з’ясовуємо причину недоброго вчинку, слова чи поведінки, питаємо, що мале хоче чи чого не хоче, що відчуває. Можливо, дитині важко відкритися чи вона боїться навіть вашого крику, — підштовхніть її до щирості, зрозумійте, покажіть, що ви на її боці. Це нереально важко, ми самі розуміємо, та і дуже потрібно, щоб вибудувати з дитиною довірливі стосунки.

8. Спокійно розмовляйте з дитиною

Уникнути конфлікту з дитиною
Фото: pixabay.com

Підійде для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Розмова мами чи тата має бути (звісно, треба постаратися) спокійною, тихою і розміреною, щоб дитина почувалася в безпеці. Якщо дитина геть не слухає — запропонуйте компроміс, відвертайте увагу. Якщо хоче поплакати — прибережіть ласкаве слово, щоб мале не розчарувалося ще більше. Мамині агресивні слова відлякуватимуть її ще більше.

9. Давайте чіткі та точні вказівки

Оптимально для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Батьківські команди мають бути точними, як у армії. І для кожного віку вони свої. Дитина не знає, як себе поводити, якщо чує: “Будь чемною дівчинкою”, “Гарно поводься” тощо.

10. Все за своєю чергою

Застосуйте для дітей від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Не провокуйте конфлікт самі, постійно засипаючи дитину зауваженнями. Конструктивна критика тоді корисна, коли вона конструктивна. Хочете змінити риси дитини чи її поведінку — попередньо продумайте, як і про що ви будете з нею розмовляти, всі претензії до неї тощо. А там, гляди, все незадоволення випарується.

11. Навчайте на своєму власному позитивному прикладі

Радимо для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Уникнути конфлікту з дитиною можна, показавши приклад. Дитина буде вас копіювати, і копіювати у всьому. Навчіть сина чи доньку, як варто/не варто робити, демонструючи наглядний приклад своїм життям.

Уникнути конфлікту з дитиною
Фото: pixabay.com

12. Викличте у дитини співчуття

Найкраще для дітей від 6 до 12 років.

Відчуття справедливості в цьому віці дуже актуальне. Спробуйте у розмові з дитиною використати фразу: “Мені сумно від того, що ти…” – дитина однозначно стане на ваш бік.

13. Нехай дитина сама запропонує вирішення ситуації

Рекомендовано для дітей від 6 до 12 років.

Дозвольте дитині відчути себе потрібною, дорослою, яка має обов’язки і відповідальна за них. Наприклад: “Доню, ти так довго обідаєш, а ми спізнюємося на художню. Що будемо робити?”

Дитина обов’язково запропонує рішення.

14. Дозвольте дитині самій обирати

Застосовуйте для дітей до 2, від 2 до 5 років, від 6 до 12 років.

Щоб не порушити міцну дитячу незалежність, схитруйте: дайте їй право вибору:

– “Ти снідати будеш вівсянкою чи манною кашею?”
– “Ти в кімнаті прибереш зараз чи ввечері?”
– “Ти помиєш посуд чи підеш до магазину по продукти?”

Дитина так відчуватиме себе і повноправним членом сім’ї, адже їй довіряють сімейні справи, і вагомим членом суспільства, бо до неї відносяться, як до дорослої.

Бажаємо всім вже сьогодні налагодити стосунки з дитиною. Чи пригодяться для цього вам наші поради?

ТУТКА - Відпочивай корисно
14 мудрих способів, як уникнути конфлікту з дитиною