13 способів, як навчити дитину самостійно виконувати домашнє завдання

Роль батьків у процесі шкільного навчання їх дітей дуже велика. Спілкування, повага та супровід — ось базові принципи, на яких будуються здорові стосунки батьків/дітей та формується повноцінна особистість. В міру дорослішання, коли підліток стає дорослою людиною, засвоєні добрі чи погані звички відтворюються ним у житті підсвідомо, і останні дуже впливають на характер дитини. Батьківство колись — не те, що сьогодні, тож дуже важливо адаптуватися до вимог сучасного світу, щоб дитина підростала з гарною самосвідомістю та самооцінкою.

Для батьків школярів різного віку психологи мають багато порад, тож Тутка сьогодні публікує їх для вас. Сподіваємося, вони стануть вам в пригоді.

1. Говоріть з дитиною прямо, але з любов’ю та повагою

Найперше, розмовляючи з дитиною, контролюйте свої емоції, особливо якщо підіймаються важливі теми про навчання. Не треба сваритися чи кричати, дитина вас прекрасно зрозуміє, якщо ви все скажете їй ласкаво. І не забувайте, що ви — дорослий і вже точно вмієте давати раду емоціям. Ну хоча б постарайтеся. Діти вчаться від вас. Розмовляйте з ними лагідно, запитуйте, як в дітей справи, що їх турбує, як вони ставляться до тих чи інших речей. Така розмова, в якій ви ставитеся до дитини з повагою, допоможе уникнути майбутніх проблем та встановить мир в домі.

2. Запровадьте відповідні правила

навчання

Як батьки, ви маєте розуміти, що є для дитини авторитетом. Та не плутайте авторитет з авторитарністю. Правила, які ви запроваджуєте, можна ввести з розумом, а не через насильне виконання. Розділіть обов’язки та відпочинок, і не забувайте також дотримуватися правил, щоб діти усвідомили, що якщо є правила — то вони для всіх. Ви впевнені у них — і дитина також буде впевненою. І зобов’язання працюватимуть тоді, коли ви повірите у їх ефективність. Якщо вони не дієві — змінюйте на інші, підлаштовуйте під актуальні ситуації та життєві виклики.

3. Відзначайте успіхи дитини, а не лише невдачі

навчання

Звісно, усі батьки мають свої очікування щодо дитини. Це нормальна річ, адже ми всі хочемо найкращого своїм малим — мріємо, що донька стане лікарем чи син вступить до Могилянки. Та будьте уважними, яким чином ви транслюєте дитині свої очікування. Робіть це так, щоб завжди мотивувати доньку чи сина, спонукати їх до руху вперед. До прикладу, якщо дитина одержала нормальну оцінку (увага — не найвищу!) — похваліть її за неї. Не обов’язково купувати дитині за це подарунки — іграшки чи відеоігри, просто проведіть з дітьми час разом. Так молодше покоління буде підростати з нормальною самооцінкою, повагою до себе та буде готовим до викликів, з якими стикнеться в дорослому житті.

Читайте також: 11 речей, які батьки звикли забороняти дитині, але насправді вони нормальні та навіть корисні

4. Будьте в курсі шкільного життя дитини

Знати, чим живе дитина в школі — це знати, чим вона живе взагалі. Розпочніть з розмови із вчителями, якими методами навчають вашого сина чи доньку, які предмети їй/йому подобаються. Важливо приходити на всі батьківські збори — там ви зможете поспілкуватися з людьми, які щодня навчають вашу дитину. Зрештою, саме у школі син чи донька проводить чи не найбільше часу. І тепер, озброївшись усією інформацією, буде легше розв’язати проблему, якщо вона виникне.

5. Запровадьте посильний режим дня та розумні чергування навчання й відпочинку

навчання

Можна поговорити з дитиною та запропонувати їй встановити свою, фіксовану годину на виконання домашнього завдання. За можливості, нехай вона не буде вночі, адже в цій порі всім важко працювати розумово. Нехай “година” не буде суворо обмеженою у 60 хвилин, адже якщо дитина втомиться чи виконає завдання завчасу, то розчарується і перехоче завтра працювати. Тож дивіться на речі тверезо, адже відпочинок також дуже важливий. За гармонійного балансу у вас з дитиною не виникатиме проблем.

6. Для навчання важливо обрати правильне місце

Умови, в яких проходить навчання дитини чи коли вона намагається зосередитися, також надзвичайно важливі. Найперше, робоче місце має бути прибраним та чистим. Саме тому варто відвести для цього окреме місце у квартирі чи в дитячій кімнаті. Якщо довкола розкидані іграшки — не біда. Так дитина буде вчитися тренувати силу волі та зосереджуватися лише на навчанні.

7. Виявляйте розуміння до актуального стану дитини

У вас бували дні, коли ви не хотіли йти на роботу? Отак і в дитини бувають такі моменти, коли вона не хоче робити домашню. Це можуть спричинити численні фактори, тому завжди питайте в дитини, чому вона не хоче виконувати домашнє завдання зараз, і з її відповіді робіть висновки. Не хотіти робити домашню — це не те саме, що не могти її зробити. Найперше намагайтеся зрозуміти свою дитину — тоді ви зможете їй допомогти.

8. Дозвольте дитині самій спланувати свої справи та виконати їх

навчання

Коли дитина підростає, зростає також і навчальне навантаження, і обов’язки. Ви це неодмінно зауважите, і, з одного боку, дуже важливо взяти активну участь в плануванні дитиною свого дня та навчити її, як правильно та найбільш ефективно організувати свій час. Проте батькам часто рекомендується прямо не втручатися в розклад дня дитини. Важливо показати дитині, що вона сама має вибір і право планувати свій день. Зрештою, хто краще за дитину знає, що вона хоче чи не хоче робити. А ви, як батьки, забезпечте сина чи доньку необхідними матеріалами для цього — планерами, календариками, наліпками тощо.

9. Ваша роль — стежити та радити, а не виконувати за дитину її обов’язки

Перевіряти виконання донькою чи сином домашнього завдання — це одна річ, та виконувати домашнє завдання замість них — зовсім інша. Звісно, ви, як тато чи мама, відповідаєте за виконання дитиною завдань вдома. Ви можете підказати, підтримати, та головна у виконанні уроків — дитина. Якщо через певну причини — нездужання чи втому — дитина не може впоратися із цим завданням, ви можете допомогти, але лише за умови, що вона братиме участь в навчальному процесі. Діти мають змогти виконувати домашнє завдання самостійно.

10. Хвалити дитину за успіху та заохочувати до подальших здобутків

навчання

Дозволяючи синові чи доньці самостійно навчатися, планувати свій день, ви сприятимете укріпленню їх впевненості в собі та даватимете дитині самостійно розв’язувати свої проблеми. Це не означає, що ви маєте повністю самоусунутися з їх життя. Але так ви зможете побачити, наскільки дитина робить поступ вперед, показати їй результати її старань та мотивувати й надалі так успішно працювати. До прикладу, пограйте з дитиною в “школу”. Ви: як вчитель, хваліть малих за успіхи, розповідайте, наскільки навчання корисне для кожної людини.

11. Не забороняйте використання сучасних технологій

Технології стануть великим плюсом, якщо знати, як ними користуватися та навчити цього свою дитину. Насправді вони погані не самі по собі, а через наше неправильне їх використання. Як уже всім відомо, ґаджети та онлайн-канали мають навчальну функцію. І якщо дитина на смартфоні чи планшеті навчається — то що поганого в технологіях? Не забуваймо, що сучасні програми, застосунки дуже наближують дитину до всіх нових реалій сучасного життя, які сильно знадобляться їй в дорослому житті. І, звичайно, якщо дитина буде на ґаджетах лише гратися — користі від такої інтеракції буде дуже мало. Та і дорослим вартувало б обмежити використання техніки з розважальною метою.

12. Вечір зробіть часом для розслаблення та відпочинку

навчання

Як і діти, так і ви маєте провести вечір, готуючись до відпочинку після важкого робочого дня. Тому часто рекомендується на вечір не планувати жодних справ, які можуть спровокувати стрес. Присвятіть останні години дня, який спливає, для спілкування, роздумів, читання історій чи для інших занять, котрі для дітей та для вас будуть радісними.

13. Станьте прикладом для дитини

навчання

Дорослі мають стати прикладом вдома, адже вас і ваше поводження копіюють діти. Якщо ви — відповідальні, справно виконуєте всі свої домашні обов’язки, малі однозначно “прочитають” та відтворять все позитивне, яке знайдуть у вас. А скільки корисних звичок ви можете прищепити дитині — від читання книг до турботи за улюбленцем. Завжди пам’ятайте, що найважливіші не ваші слова, а вчинки, і саме на них дивиться дитина.

А як ви мотивуєте дитину виконувати домашні завдання чи хатні справи? Діліться з нами вашими секретами.

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
13 способів, як навчити дитину самостійно виконувати домашнє завдання