12 фактів про людське тіло, над якими мізкують навіть вчені

Стільки фактів про людське тіло ми сприймаємо, як належне, навіть не поцікавившись, чому все так, а не інакше — до прикладу, ті ж самі відбитки пальців. Але не всі знають, що в декотрих людей відбитків немає взагалі, що дуже ускладнює їм життя. Тож не дивно, що такі феномени справді можуть спонукати шукати відповідей на такі запитання та звертатися до науки. І, на жаль, науковці й самі не мають перевірених відповідей на всі запитання, які ми можемо їм дати.

Сьогодні Тутка хоче прояснити 12 цікавих моментів, що стосуються людського тіла, на які наука досі не має чіткого пояснення.

1. Як людина може 20 хвилин знаходитися без кисню?

людина

Як переконують вчені, якщо людина 30-180 секунд знаходиться без кисню, то неодмінно втратить свідомість. Після 3 хвилин відбувається відмирання клітин головного мозку, а через 10 хвилин настає кома. Однак спеціальні тренувальні практики дають мозку довше знаходитися без повітря.

Тут варто згадати хорватського дайвінгіста Будіміра Буду Собата. Сміливець побив світовий рекорд та зміг протриматися під водою 24 хвилини та 33 секунди. Чоловік перевершив досягнення свого попередника Алейкса Сеґури на 30 секунд. Обидвоє рекордсменів перед пірнанням кілька хвилин дихали чистим киснем.

2. Як людина може не спати 11 діб?

людина

У 1963-му році, 17-річний парубок Ренді Ґарднер зміг прожити без сну 11 діб та 25 хвилин. Впродовж всього цього часу з ним знаходився спеціаліст зі сну, котрий відстежував усі когнітивні зміни у свідомості хлопця. Ренді був постійно активним, грав у баскетбол, тоді як всі його друзі та родичі не вірили в успіх такої сумнівної справи. За 11 днів у Ренді значно притупилися відчуття нюху та смаку.

Вчені досі досліджують, наскільки змінюється стан організму людини, яка стільки часу проводить без сну, та схильні вважати, що жодних суттєвих порушень відмова від сну не спричиняє. Відрізняється і саме розуміння терміну “не спати”: хоча очі наші можуть бути розплющеними, мозок може повністю спати.

Читайте також: 20+ зображень, які розкажуть про наше тіло краще за будь-який підручник

3. Скільки днів людина може прожити без води?

людина

Загальновідомо, що без води людський організм може прожити до 3 діб. Та цей показник залежить від багатьох факторів, як от вік, фізична активність та загальний стан здоров’я. А якщо ви споживаєте продукти, в яких багато рідини, як овочі чи фрукти, то водний запас організму лише збільшується.

У 1979-му році чоловік, якого звали Андреас Міхавец, 18 днів прожив без води. Його тримали у в’язниці, і охоронці просто про нього забули. Як він поповнював запаси води? Злизував конденсат, який збирався на стелі камери. Цьому випадку не можна не здивуватися, якщо врахувати, що він ще й нічого не їв.

4. Навіщо нам апендикс?

Апендикс — орган, про який люди дуже часто забувають. Тому й багато науковців думали, що він нам взагалі не потрібен. Але, за словами біологині Гезер Сміт, у 533 видів ссавців також зустрічається цей орган, що свідчить про його важливість. А якщо бути точним, апендикс захищає нашу імунну систему.

Його “робота” криється в тому, що він утримує в собі корисні мікроби, коли організм атакує хвороба. Та досі науково не обґрунтовано, чи ті люди, яким видалили апендикс, стають більш сприйнятливими до захворювань. Тож поверхневі уявлення про апендикс у нас є, тепер лише залишилося досконало дослідити його функціонування.

5. Чому одна рука у нас — домінантна?

людина

Близько 85% осіб народжуються правшами: права рука в них — основна. Одна гіпотеза такого феномену припускає, що ліва півкуля нашого головного мозку відповідає за мовлення та рухову активність. Вона до того ж керує рухомістю нашої правої руки, тому більшість людей серед нас — правші. Інша теорія вважає, що схильність до праворукості тягнеться ще від наших прародичів, які вчилися обробляти землю та користуватися знаряддями праці.

Навіть 2 мільйони років тому перші люди були здебільшого правшами, тож всі перші інструменти виготовлялися так, щоб саме цією рукою їх було зручно використовувати. Поруч з правшами жила й незначна кількість шульгів, котрі не користувалися кількісною перевагою. Якщо ворог очікує, що ви вдарите його правою рукою, а ви б’єте лівою — ви, вірогідно, переможете.

6. Що спонукає нас позіхати?

людина

До недавнього часу ми вважали, що позіхання сигналізує потребу організму в кисні, та нещодавно вчені цю думку спростували. За даними однієї теорії, популярної сьогодні, при позіханні мозок намагається розбудити себе. При цьому внормовується температура тіла, якщо вона з певних причин була підвищеною. Та це дослідження не можна назвати абсолютно правдивим, адже в ньому було залучено лише 120 учасників.

Інше припущення переконує, що позіхання має важливе соціальне значення. Якщо одна людина починає позіхати після свого друга, це свідчить про їх глибокий емоційний зв’язок. І досі в багатьох культурах світу вважається, що позіхання — це ознака втоми. Але наукова спільнота ще не дійшла до спільної згоди, що ж насправді провокує цей феномен людського тіла.

7. Чому груди ростуть лише в жінок, а в чоловіків — ні?

людина

У світі приматів у самок груди ростуть лише після народження дитинчат — так матір може вигодовувати своє маля. Проте люди — єдині живі істоти, в яких груди залишаються повністю сформованими впродовж усього життя. Одне пояснення такого явища припускає, що груди розвиваються в жінок саме тому, що на них покладена функція народження дітей та вигодовування їх.

Інша теорія (тих самих авторів) свідчить, що жінкам обов’язково потрібно накопичувати жир, а з ним і енергію. Тож перший відкладається на стегнах, друга — в грудях, і саме енергією чи життєвою силою жінка ділиться зі своєю дитиною, вигодовуючи її молоком. А чоловіки, яким не дано природою можливості продовжувати людський рід, не зазнали такої еволюційної зміни.

8. Чому ми відчуваємо гіпнагогічний ривок?

людина

Якраз перед тим, як поринути у сон, ви можете відчути, що падаєте зі сходів чи з кручі. Раптово підсвідомість перемикається на ноги, які рвучко рухаються, хоча в цей час ви навіть повністю не пробудилися! І, як переконують дослідники, 70% осіб відчували таке хоча б раз у своєму житті.

Звідки з’являється такий феномен досі немає чіткого роз’яснення, хоча вчені мають декілька припущень. Одні з них посилаються на стрес і тривожність, тренування перед сном, брак сну, вживання кофеїну чи нікотину. Інші теорії переконані, що у приматів така звичка розвинулася з потреби захиститися та не заснути в небезпечному місці.

9. Чому декотрі люди чхають, коли на них світить сонце?

людина

Світлове чхання — не дуже поширене явище, та люди, в котрих воно зустрічається, найбільш ймовірно успадкували його від батьків. Та ніхто не знає напевне, який ген відповідає за таке аномальне пчихання. Що відомо достеменно — людина починає пчихати двічі та більше разів, рекордна кількість доходить аж до 40 разів! За даними одного дослідження, сонячні промені подразнюють слизову носа й таким чином провокують пчихання.

Інші науковці переконують, що сонячне світло провокує сльозовиділення очей, і своєю чергою переходить на ніс та викликає пчихання. Те ж саме стається, коли ви користуєтеся краплями для очей або споживаєте гостру їжу. На жаль, немає багато ліків, які можуть врятувати від таких неприємних симптомів.

10. Чому в деяких людей відсутні відбитки пальців?

людина

Адерматогліфія — стан, за якого люди народжуються без відбитків пальців. Її ще називають “хворобою затримки імміграції”, адже людям, які не мають візерунків на пальцях, важко пройти контроль при в’їзді до іншої держави. Явище дуже рідкісне, на сьогодні діагностоване лише в декількох сім’ях у світі.

Завдяки дослідженням вчені дійшли до висновку, що адерматогліфія виникає через незначні мутації ДНК людини. Та досі невідомо, чому та як виникають ці мутації, адже відбитки пальців людини формуються ще в материнській утробі.

11. Чому сміх заразний?

Пригадайте, як часто ви починали сміятися після того, як людина поблизу вас хихотіла, а не тому, що ви почули щось смішне. Перша теорія свідчить про те, що коли ми чуємо, як сміється інша особа, у спеціальній ділянці мозку виділяються ендорфіни. Чим більше остання має рецепторів, тим більше здатна прийняти ендорфінів і, відповідно, сильніше сміятися.

Інше дослідження встановило зв’язок між заразним сміхом та психопатією. Тож люди, які не сміються тоді, коли регочуть інші поруч з ними, можуть бути потенційними психопатами.

12. Як людина може рік обходитися без їжі?

У 1966 році Ангус Барб’єрі зробив свого роду рекорд — він прожив без твердої їжі 382 дні, схуднувши на 260 фунтів. Понад рік чоловік перебував під наглядом лікарів і вживав лише каву, чай, воду та певні вітаміни. До їжі, тобто пиття, Ангус додавав лише молоко та цукор.

Якщо можливе таке тривале голодування, отож організм здатен знаходити альтернативу їжі. Науковці пояснюють, що після 8-12 год без їжі наше тіло починає переробляти глюкозу та амінокислоти, щоб забезпечити себе енергією. Тож відповідь на початкове запитання складна, адже на результат дуже сильно впливає вага людини. Можна припустити, що огрядна людина набагато довше проживе без їжі, аніж худорлява.

Котрий із вищенаведених фактів найбільше вас шокував?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
12 фактів про людське тіло, над якими мізкують навіть вчені