11 помилок, які можуть скоротити ваші шанси в критичній ситуації

Коли життя опиняється в небезпеці, успіх або невдача залежать від перших секунд. Дуже важливо, як ви себе поведете та що будете робити. Найперша порада — не впадати в паніку, а діяти зі скандинавським спокоєм, навіть якщо ви впали на рейки або опинилися посеред лісу у вогні.

Ми в Тутка вивчили пам’ятки поліції, рятувальників і туристів та знайшли поради, які варто взяти до уваги, щоб зберегти життя собі та своїм рідним.

Повінь

життя

При раптовій повені не панікуйте. Треба швидко зайняти найближче безпечне високе місце. Коли це неможливо, підіймайтеся на верхній поверх або горище будинку. Якщо це приватний будинок, рятувальники рекомендують вилізти на дах і прив’язати дітей та літніх людей до комина. Лізти на дерева, стовпи та кволі споруди не можна — вода може підмити їх, і вони впадуть.

Візьміть з собою запас води та їжі, плед або ковдру. Ви привернете увагу рятувальників за допомогою вивішеного білого простирадла або яскравої штори.

Падіння на рейки

життя

Якщо ви впали на рейки в метро, ​​перше, що хочеться та чого не можна робити, — намагатися вилізти на перон з боку контактної рейки. Ота жовта металева конструкція уздовж тунелю — вона знаходиться під напругою та небезпечна для життя!

Ось що треба зробити: кричіть, кличте на допомогу: нехай персонал повідомить машиністу поїзда, що людина потрапила на рейки. Ідіть в бік, протилежний тому, звідки з’явиться поїзд. Там буде «зебра», намальована на підлозі та стіні. Саме біля неї зупиняється перший вагон потягу. Приверніть увагу машиніста: кричіть, махайте руками з увімкненим екраном телефону.

Якщо поїзд уже близько, «увімкніть» скандинавський спокій. Ляжте в канал між рейками на живіт, ногами до поїзда. Не лякайтеся шуму, теплого повітря та навіть іскор. Зробіть вдих і затримайте дихання. Потім знову вдих — видих — вдих — це допоможе не панікувати. Не змінюйте положення, поки вас не врятують.

Гроза

життя

Якщо ви пішли в похід і над вами раптово вибухнула гроза, не можна бігти щільною групою. Так, потрібно шукати притулок, але йдіть не поспішаючи та на відстані за кілька метрів одне від одного. Шукайте невисокі дерева з густими кронами. Якщо ви в горах — постарайтеся спуститися з височин. Якщо ви в полі, не ховайтеся в стозі сіна — туди може вдарити блискавка. Коли укриття немає — доведеться лягти або сісти на землю. Сядьте, зігніть ноги, голову опустіть на коліна — так буде безпечніше. Щоб захиститися від вологого ґрунту, підкладіть під себе поліетиленовий пакет, каримат тощо. Всі металеві предмети (і вимкнений телефон) покладіть від себе на відстані від 15 метрів.

Перед настанням грози вітер або змінює напрямок, або стихає. Щоб зрозуміти, як далеко від вас штормовий фронт, чи рухається він до вас чи обходить іншим боком, є простий спосіб. Порахуйте секунди між спалахом блискавки та звуком грому. Чим менший проміжок часу, тим гроза ближче. До речі, якщо помножити отримані секунди на 300 метрів, ви дізнаєтеся приблизну відстань від грози до вас.

Читайте також: 10 технік самозахисту, щоб вам завжди було спокійно та безпечно

Опік

Напевно, навіть діти знають, що робити при опіках, але ми нагадаємо. Не використовуйте бабусині методи: нічого не намащуйте та нічим не пшикайте. Чіпати опік руками не варто, як і не слід відривати тканину, яка прилипла до місця опіку.

Обпалену частину тіла треба на 5-10 хвилин занурити в чисту холодну воду або поливати водою. Потім замотати стерильним бинтом. Бинт при можливості радять вимочити у 2-5% розчині марганцівки, або у 2% розчині питної соди, або в спирті. Обов’язково пити багато води, чай або мінералка теж підійдуть.

Аварія потяга

життя

У надзвичайній ситуації схопіться за поручні або упріться в стіну або сидіння ногами. Найбезпечніше опуститися на підлогу вагона. Дочекайтеся повної зупинки транспортного засобу. Не варто підійматися на ноги після першого удару. Може, за ним піде ще кілька сильних поштовхів. Далі треба врятуватися з вагона через двері або вікно — за ситуацією. Якщо доведеться вибити вікно — до цього при можливості зачиніть двері, щоб захиститися від можливої ​​пожежі. Вікно розбийте підручним предметом: валізою, поручнем і т. п. Очистьте отвір від скла та обережно вистрибніть. Бажано на польовий бік залізничної колії.

Провід зі струмом може бути на землі, тому ширина кроку повинна бути не більше 60 см — так ви не утворите своїми стопами «плюс» і «мінус». Остерігайтеся вибуху — відійдіть на безпечну відстань і чекайте допомоги.

Лісова пожежа

Якщо ви опинилися в лісі, що палає, визначте напрямок вітру та поширення вогню. Втікайте з небезпечного місця перпендикулярно до напрямку руху вогню. Якщо вітер буде дути вам в спину, вогонь може вас наздогнати. Якщо від полум’я не втекти, водойма підвищить ваші шанси на порятунок. Увійдіть в воду та накрийтеся мокрим одягом.

Немає водойми — шукайте галявину. Знайте: на відкритому просторі повітря знизу менш задимлене: дихайте, пригнувшись до землі. У методичці для туристів радять очистити галявину від палиць та листя, вирити яму, закидати себе вологою землею та перечікувати пожежу там, так ви зможете зберегти своє життя. Обов’язково повідомте в 112 про лісову пожежу.

Заблукали в лісі

життя

Рятувальники вивчили поведінку людей, що загубилися в лісі. Зазвичай такі особи вмикають здоровий глузд, але іноді їх опановує паніка. Таку поведінку рятувальники називають «здається, туди»: людина мчить по лісі, пропускаючи орієнтири — стежки, річки, галявини та навіть ґрунтові дороги. Так вона залишає район пошуків. Під час паніки можуть «з’явитися» лісовик, НЛО, будь-які галюцинації. Також, зустрівши когось в лісі, деякі люди з гордості не просять допомоги. А сільські часто думають, що вони можуть розраховувати тільки на себе.

А тепер про правильні дії. Не панікувати. Якщо є телефон, зателефонуйте до 112 або близьким. Тримайте телефон якнайближче до тіла: на холоді батарея розряджається швидше. Шукайте лінійні орієнтири: водойми, стежки. Іноді стежка може вивести на болото, луг і зникнути. Це означає, що люди ходять сюди збирати ягоди, а до села виводить інший кінець стежки.

Не плутати зі стежками звірів, які йдуть під навислими гілками; там є сліди тварин. Вони можуть завести до водопою або в нікуди.

Їжа «не в те горло»

Багато нещасних випадків через задушення стаються тому, що людина соромиться відкашлятися на публіці та біжить до вбиральні. Але це може стати фатальною помилкою. Коли шматочок їжі потрапляє «в інше горло», від нього треба якнайшвидше звільнитися! Допомога інших людей, нехай навіть моральна, дуже важлива, щоб ви не піддалися паніці. Тому розбийте тарілку, переверніть стіл — ваша мета привернути до себе увагу, так вища ймовірність, що хтось врятує ваше життя.

Отже, як врятувати собі життя, якщо ви подавилися? Удари між лопаток в загальному не дуже ефективні. Виштовхнути шматочок їжі з горла допоможе природний кашель та форсований видих після глибокого й повільного вдиху. А пожежник і парамедик Джефф Рейман придумав спеціальний метод, що складається лише з двох дій. Перше: вклякніть на коліна, руки прямі, кулаками обіпріться в підлогу. Друге: різко викиньте руки вперед і впадіть грудьми на підлогу. Це змусить легені одним махом виштовхнути повітря, а разом з ним і те, що потрапило вам до горла.

Зустріч зі змією

Змія не нападає першою. Атакувати вона буде лише в разі самозахисту, коли її загнали в кут. І то спочатку вона попередить: роздратований щитомордник трясе кінчиком хвоста, а гадюка при загрозі згортається «тарілочкою» і сильно шипить. Загалом, вони бояться вас не менше, ніж ви їх.

Помітивши змію та почувши шипіння, треба завмерти та дати їй можливість відповзти, або самому відійти. Якщо змія прийняла загрозливу позу, повільно відступайте, не робіть різких рухів. Не варто захищатися виставленими вперед руками — так ви тільки спровокуєте зміїний «кусь». Найкраще, що можна зробити, — розійтися миром.

Підозрілий предмет

життя

Якщо в магазині, театрі, на ковзанці ви помітили підозрілий пакет або сумку — не треба його чіпати, копати ногами або намагатися «поштурхати паличкою». Не бійтеся виглядати нерозумно, повідомляючи про підозрілий предмет охороні: для того вона і є. Навіть якщо хтось просто забув свою сумку — повідомте адміністратору: так більша ймовірність, що річ повернеться до законного власника.

А якщо все ж розпочалася активація сил безпеки, не проявляйте цікавості та йдіть в протилежний бік. Але не біжіть: вас можуть прийняти за зловмисника. Під час вибуху або звуках стрільби падайте на підлогу, закривши руками голову.

Укус бджоли

життя

При укусі комахи може початися набряк кінцівки та навіть проблеми з диханням. Від задухи рятує адреналін, але ввести його можуть лише медики — в екстрених випадках треба викликати швидку. Що робити, якщо НС сталася на природі?

Запитайте у людей, які є поруч з вами, чи є у них антигістамінні препарати. До місця укусу потрібно прикласти холод, щоб зняти набряк. Не використовуйте бабусині способи типу «присипати місце укусу холодною землею». Краще прикладіть целофановий пакет з налитою в нього водою.

Які поради щодо порятунку життя ви знаєте?

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
11 помилок, які можуть скоротити ваші шанси в критичній ситуації