10 вічних запитань, які мучили нас з дитинства, а наука вже дала відповідь на них

«Вічні» запитання про те, що з’явилося швидше – курка чи яйце, якого кольору зебра, що за плями з’являються перед очима при світлі лампи та чому кішки пильно дивляться в далечінь, цікавлять багатьох. Але не всі знають, що наука вже дала відповіді на них.

Ми в Тутка вирішили перерахувати відповіді на запитання, які хвилювали нас з дитинства. Хто б міг подумати, що пояснення такі прості.

Що з’явилося першим – курка чи яйце?

Вчені довго не могли визначити, що з’явилося раніше – яйце чи древня тварина (предок курки), але в результаті відповідь знайшли. З точки зору теорії Дарвіна і сучасних біологів, яйце з’явилося першим. Річ в тому, що живий організм, який з часом еволюціонував у курку, не міг з’явитися сам по собі: зародження життя відбувається саме в яйцеклітині.

Згодом древня птиця «перетворилася» на курку. Ці зміни відбулися в яйці на стадії ембріону. З яйця вилупилася курка, яка потім знесла куряче яйце.

Таким чином, яйце стародавньої тварини з’явилося раніше за неї, а яйце з курчам всередині з’явилося раніше, ніж перша курка вилупилася на світ.

Що за плями з’являються у нас перед очима, коли ми дивимося на світло?

що

Це так звані «сліпі плями». Коли в наші очі спрямоване яскраве світло, у фоторецепторах сітківки ока відбувається тимчасове перенапруження. Тобто протягом короткого часу вони не можуть реагувати більше ні на що, а після відновлення за допомогою цих «плям» відтворюють побачене нами світло.

Вчені рекомендують заплющувати одне око, коли ми виходимо з темної кімнати в освітлену. Так, ми підготуємося до різкого виходу на світло, а «сліпі плями» зникнуть швидше. Кажуть, саме тому пірати колись носили пов’язку на одному оці.

Читайте також: 21 факт про наш світ, з якими ви здивуєте усіх та кожного

Зебра чорна чи все-таки біла?

що

Насправді зебра – це чорний кінь в білу смужку. Смуги з’являються завдяки генетичному процесу селективної пігментації, і чорний колір – основний пігмент, а білі смужки є наслідком його відсутності.

До речі, британські вчені з’ясували, навіщо зебрі таке забарвлення. На їхню думку, чорно-білі смужки найменше приманюють ґедзів. Раніше біологи також висловлювали версію, що смужки відлякують хижаків, але вона не підтвердилася.

Чому кішки часто дивляться в далечінь?

Деякі люди вважають, що кішки часто дивляться в далечінь, тому що вони здатні бачити привидів. Насправді ж якщо хвостата улюблениця довго дивиться перед собою, то вона перебуває в стадії приготування до сну. Більшу частину життя ці тварини проводять уві сні.

А якщо кішка дивиться вбік, то це найімовірніше означає, що вона почула звук або відчула запах, який ми не сприймаємо, – органи чуття у котячих розвинені краще, ніж у людини. Кішка завмирає в очікуванні, коли рух або звук, який її зацікавив, повториться.

Як хамелеон змінює колір?

що

У шкірі хамелеона є клітини-хроматофори, що містять зерна різних пігментів. У цих клітин є відростки, що займають великий простір, завдяки чому пігменти можуть рівномірно в них розподілятися. А коли хамелеону треба змінити колір, то відростки стискаються, і «кольори» вичавлюються в центр клітини.

Зауважимо, що відтінки чорно-коричнево-червоно-жовтої гами створюються хроматофорами, розташованими в зовнішньому шарі шкіри, а сині та блакитні відтінки – у глибших шарах.

Чому ми буваємо дуже схожі на когось із предків?

Гени людини діляться на домінантні (сильні) і рецесивні (слабкі). Якщо, наприклад, у карооких батьків народжується блакитноока дитина, нічого дивного в цьому немає, це означає, що у батьків є рецесивний ген «блакитноокого».

А якщо ми дуже сильно схожі на когось із далеких предків, то це свідчить про те, що в попередніх поколіннях ці гени «програвали» і були рецесивними, зараз вони стали домінантними.

До речі, часто буває, що в сім’ї одна дитина дуже схожа на матір, а інша – на батька. Це пояснюється розщепленням генів: брати та сестри отримують різну комбінацію генів.

Чому іноді чим менше ми спимо, тим краще висипаємося, і навпаки?

що

Насправді гарне самопочуття після пробудження залежить не тільки від того, скільки годин ви проспали. Якщо вдень ви їли шкідливу їжу, пили багато кави або енергетичних напоїв, вживали мало води, мало рухалися, то можете відчути втому після сну, навіть якщо сон буде довгим.

Також довгий сон не допоможе відпочити, якщо ви ляжете спати пізно вночі. Організм не зможе вчасно розпочати синтезувати мелатонін, що може привести до різноманітних порушень. Лягати спати найкраще до півночі в один і той самий час (допустиме відхилення – година). До речі, спорт здатний забезпечити гарне самопочуття після сну, навіть якщо поспати вдалося менш як 8 годин.

Також викликати втому може довгий денний сон. Якщо хочеться відпочити вдень, то треба відправитися в царство Морфея в період з 13 до 15 години, причому не більше, ніж на 30 хвилин – за цей час ви відновите сили та відпочинете. Більш тривалий сон вдень шкідливий, бо після настання глибокої фази сну прокидатися важче. Тому ми й відчуваємо себе втомленими після довгого сну вдень.

Чому з віком нам здається, що час біжить швидше?

На думку американських вчених, сприйняття часу суб’єктивне і залежить від швидкості роботи мозку. В юні роки мозок швидко сприймає та обробляє інформацію, тому створюється враження, що час тягнеться повільно. Але в дорослому віці наш мозок повільніше сприймає все, що відбувається, тому здається, що час летить швидко.

Французький філософ Поль Жане також був переконаним, що наше суб’єктивне переживання часу засноване на зіставленні: ми подумки порівнюємо довжину місяця або пори року з довжиною вже прожитого життя.

Щоб позбутися відчуття «швидкоплинності», психологи радять медитувати, пробувати щось нове, подорожувати, вести щоденник, завести знайомих поза звичним колом спілкування.

Чому у нас буває почуття дежавю?

Дежавю – відчуття, що ми вже переживали цю ситуацію, бачили цей пейзаж або вже були в цій кімнаті. Фрейд вважав, що це слід забутого спогаду, який дуже нас травмував або ж сильного таємного бажання.

Сучасні ж нейрофізіологи вважають, що це короткочасна дисфункція в роботі декількох відділів головного мозку, до якої могли призвести стрес, втома або нетверезий стан. Мозок плутається і вважає нові враження знайомими. Крім цього, ситуація може здатися такою, що повторюється тоді, коли вона нагадує якісь події, що зберігаються в пам’яті.

А якщо ви часто відчуваєте ефект дежавю, то варто звернутися до лікаря, адже це може свідчити про серйозні захворювання.

Як виникає сміх?

що

Вчені вважають, що сміх вперше з’явився 2-4 млн років тому і нагадував різкі короткі видихи. Коли ми сміємося, в цьому беруть участь відразу 80 м’язів обличчя. Сміх – моторний акт, який викликає спільна робота багатьох зон мозку. Він складається з декількох компонентів: скорочення діафрагми та вокалізації, а також радості та почуття «розуміння жарту».

Сміх також можуть викликати й інші емоції, в тому числі переляк і жах. Але недарма кажуть, що сміх продовжує життя і добре впливає на здоров’я, – на думку вчених, 15 хвилин сміху можуть спалити стільки ж калорій, скільки міститься в шоколадці середнього розміру.

Також сміх підвищує творчі здібності, допомагає в лікуванні астми, бронхіту і навіть добре впливає на самопочуття хворих на рак.

А ви давали собі ці запитання? Чи є ще щось, на що ви не можете знайти відповідей?

Фото: freepik.com

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 вічних запитань, які мучили нас з дитинства, а наука вже дала відповідь на них