10 почуттів, на яких завжди грають маніпулятори

Маніпулятори — навмисне чи ні — грають на страхах, сумнівах і бажаннях. Але найбрудніші прийоми — це гра на добрих і щирих почуттях: любові, вдячності, почутті обов’язку, надії. Однак не потрібно ставати байдужим і черствим, рятуючись від нечесних маніпуляцій.

Тутка ділиться з вами найпоширенішими методами хитрунів і способами встановити для себе межі прийнятного.

Почуття провини

маніпулятори

Людина, яка переживає почуття провини, ладна на багато що, аби компенсувати завдану шкоду. Це якраз те, що і потрібно маніпулятору, який нав’язує провину.

  • То ви винні? І чи не забагато на себе берете, відчуваючи відповідальність за емоційний настрій іншої людини? Її реакція — це її вибір. Навіть якщо ви дійсно зробили щось неправильне, щиро вибачтеся, але не дозволяйте маніпулятору керувати вами.

Страх втратити обличчя

Маніпулятор провокує не лише заради прямої вигоди для себе, але і щоб потішити своє самолюбство, відчути владу або просто розважитися. Жертвами стають невпевнені в собі люди, адже їхній страх втратити обличчя дуже сильний.

  • Думайте перш за все, чи потрібно це вам. І не піддавайтеся на провокації — ви не сильніші, ніж ви є, і не всемогутні. І вам немає чого соромитися. Не варто ризикувати собою заради підтримання сумнівного іміджу.

Читайте також: 12 правдивих ілюстрацій від художниці, яка рве на шмаття стереотипи про жінок

Почуття обов’язку

Тиском на почуття обов’язку особливо успішно користуються близькі родичі та друзі. І саме близькі маніпулятори здатні сильно ускладнити життя.

  • Важливо чітко розуміти межі своїх можливостей. Так, ви повинні допомагати, але це не означає, що ви мусите автоматично страждати та відчувати незручності. Звичайно, складно відмовити близькій людині. Але можна знайти розумний компроміс і піти назустріч не на шкоду своїм інтересам.

Страх бути відкинутим

маніпулятори

Постійно шантажуючи партнера, маніпулятор добивається матеріальних благ за обіцянку любити та бути поруч. Він користується страхом жертви бути відкинутою.

  • Якщо любов і можна купити, то тільки за любов, але не за матеріальні блага й нескінченні послуги. Важливо навчитися поважати себе та закласти собі глибоко в підсвідомість думку, що ви гідні безкорисливої любові та дружби.

Почуття подяки

На почутті вдячності можна грати нескінченно, нагадуючи про давню неоціненну послугу за кожного зручного випадку. І часто маніпулятори — свідомо чи не дуже — цим користуються.

  • Якщо вам незручно виконувати прохання, ви не зобов’язані це робити. Знайдіть комфортний для себе спосіб повернути дружній борг і не піддавайтеся на нечесні маніпуляції.

Почуття жалю

маніпулятори

Такі хитруни користуються чужою добротою та співчуттям. Часто їх справи йдуть нітрохи не гірше, ніж в інших, але вони майстерно тиснуть на жалість, викликаючи у жертви бажання допомогти нещасному.

  • Похваліть маніпулятора. Якщо він спробує звалити на вас щось, прикриваючись своїм стражданнями, скажіть, що він, такий талановитий, впорається з цим набагато краще. І ви в нього вірите. Говоріть це щиро, і ви не тільки припините маніпуляції, але і залишите про себе позитивне враження.

Страх самотності

маніпулятори

Багато людей терпить грубу та нелюбу людину поруч лише тому, що бояться залишитися на самоті. Маніпулятор періодично влучно б’є по самооцінці, а жертві стає все складніше позбутися страху непотрібності.

  • Вірте в себе, поважайте себе, любіть. Тільки так ви зможете тверезо оцінювати ставлення до вас інших людей і не потрапляти в пастку страху самотності.

Сором

маніпулятори

Сором — це болісне відчуття своєї неповноцінності чи неправильності своїх вчинків. Людина готова на все, тільки б уникнути цього неприємного почуття, і маніпулятори цим уміло користуються.

  • Якщо вас старанно намагаються присоромити, варто насторожитися. Адже якщо ви припустилися помилки, можна виправити її, вибачитися. І вам однозначно не повинно бути соромно за свою невідповідність чиїмось очікуванням. Ваше почуття сорому потрібне тільки маніпуляторам, щоб керувати вами.

Надія

маніпулятори

Маніпуляція надією. Хитрун обіцяє золоті гори, обіцяє, що обов’язково змінить свою поведінку. Але мета його слів — одномоментні вигоди, які розчулена добрими намірами жертва може йому дати.

  • Не вірте на слово хитрунам. Дивіться на реальні дії. Поставте конкретні терміни, висуньте певні вимоги. І не дозволяйте порожнім надіям змінювати ваші думки й наміри.

Марнославство

маніпулятори

Як працює маніпуляція на марнославстві? Класичний приклад — байка про ворону та лисицю. З боку це може бути схоже на невинний комплімент, тільки мета маніпулятора зовсім не в тому, щоб зробити вам приємне.

  • Перш ніж піти на повідці лестощів, зважте свої інтереси, можливості та бажання. А на приємну фразу «З цим впораєшся лише ти» можна просто відповісти: «Дякую, що ви так вважаєте, мені дуже приємно, але в мене інші плани».

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 почуттів, на яких завжди грають маніпулятори