10 нестандартних методів виховання від моєї сестри з села, які допоможуть знайти спільну мову з дітьми

Наші діти — це відбиток нас самих, тому особливу увагу треба приділяти правильному вихованню. Справа ця досить непроста, і кожен намагається підібрати потрібний ключик до дитини по-своєму. І дуже добре, якщо вдасться зробити це швидко, адже від того, що ми закладемо в голови дітей, залежить їх подальше становлення у дорослому житті.

Ми в Тутка натрапили на досить неординарні методи виховання, якими автор поділилася у своїй історії в Інтернеті. Цими методами поділилася її старша сестра, і вони настільки цікаві, що варто намотати собі на вус.

Як залучити дітей до прибирання

діти

У сестри якось не склалося з суботнім прибиранням. Вона запросто може почати прибирання в середу або неділю. А мікроприбирання то взагалі проводить кожен день. Не скажу, що дім у неї став від цього чистішим. По-моєму, там вічний безлад. І з усім тим, діти їй допомагають прибирати в кімнатах практично без примх та скигління. Вона просто каже їм: «5 хвилин прибирання! Ви готові? На старт, увага, руш!» І всі починають збирати іграшки, розкладати по місцях і розставляти по полицях розкидані речі. Іноді правила гри змінюються: «Терміново треба розкласти по місцях 10 речей!» Мені подобаються в цьому підході легкість та ігровий момент. Так весело виходить. Але ось ефективності в ньому мало. Через годину знову все може бути розкидано.

Дає одне прохання за раз

Моя сестра просить дітей про щось лише раз чи два, і вони виконують. Каже, наприклад: «Євгене, принеси мені з веранди велике відро» або «Піди погодуй курей». Жодних додаткових завдань типу «Візьми ще рожевий тазик» або «А заодно полий квіти». Все чітко — одне прохання за раз. Секрет простий: сестра впевнена, що маленький дитячий мозок в такому випадку просто не в змозі утримати більше одного завдання. І ще вона завжди перепитує, чи зрозуміла дитина, що їй потрібно зробити. «Навіщо ти йдеш зараз на подвір’я?» – «Щоб годувати курей». Або «Ти зрозумів, за що ти йдеш на веранду?» – «За великим відром».

Дозволяє лазити по деревах

Сестра дозволяє дітям лазити по деревах і за порвані штани не лає. Просить тільки дотримуватися правила: не ставати та не хапатися за гілку, яка тонша й менша від їх руки. Не знаю, я б просто безкомпромісно заборонила дітям лазити по деревах і точно не стала б вчити їх робити це правильно. І з товстої гілки нога може зірватися, і очі можна виколоти — різне може статися!

Читайте також: Бабусі шоковані — 11 проблем сучасного виховання, яких вони не знали

Вимагає шанобливого звертання до себе

Що б вона їм не сказала, вони майже завжди відповідають: «Так, мамо». Не як в армії «Є, сер!», але дуже м’яко та просто: «Так, мамо». «Вчителька сказала, що ти матюкався в школі!» – «Так, мамо». «Ви зрозуміли, що треба купити в магазині?» – «Так, мамо». «Ви наїлися?» – «Так, мамо». Мене іноді від такої слухняності просто верне. З іншого боку, мені подобається, що діти ростуть з шанобливим ставленням до матері, яке проявляється навіть у дрібницях.

Затвердила список наслідків за порушення і непослух

Голос на дітей вона періодично підіймає, але як несамовита не кричить. На кухні у них висить список «правопорушень» та наслідків, які настигають дітей в разі непослуху. Список поповнюється правилами та покараннями за їх недотримання в міру того, як стаються різні прецеденти. До прикладу, не помив руки — НЕ сідаєш за стіл, не прибрав за собою зі столу — не будеш їсти з усіма разом наступного разу, не прибрав іграшки перед сном — вони летять в купу гною за парканом. Тож замість «Я попереджала» або «Ще раз, і дізнаєшся, що тобі буде» сестра просто вказує пальцем на список. І ніхто не перечить.

Коли готує, кличе дітей до себе

діти

Я кличу своїх дітей за стіл, коли їжа вже готова. Сестра кличе їх на кухню, коли тільки починає готувати. Один чистить картоплю, інша нарізає салат. Я не люблю штовханину на кухні, не люблю, коли там заважають під ногами діти. На кухні я не хочу відриватися на дітей. Сестра ж — навпаки. Я спочатку думала, що вона їх використовує, аби самій не робити «чорну роботу». Але, напевно, в цьому підході більше сенсу, ніж мені здається. Адже її старший син в 12 років вже може не лише приготувати яєчню і салат, але і зварити простенький суп, скласти та запекти лазанью, посмажити картоплю та наліпити вареників.

Розклеїла графіки чергувань і чек-аркуші по дому

На дверях у ванній висить розклад з обов’язками дітей та квадратиками навпроти цих обов’язків, щоб діти могли ставити там галочки або плюсики після виконання. Немовби розклад миття унітазів в громадських вбиральнях або в лікарнях. «Понеділок: завантажує прання — Валя, розвішує білизну — Євген. Вівторок: порохотяжить — Євген, витирає пилюку в дитячій — Саша». У кімнатах висять чек-листи для кожного: «Заправити ліжко, зробити розминку, кинути шкарпетки в прання…».

Перед сном вмикає їм відеозв’язок з бабусею

діти

Сестра та її свекруха живуть в різних селищах, але в одній області. Тож кілька разів на тиждень, після того, як сестра вкладає дітей спати, вона вручає їм планшет і набирає свекруху по відеозв’язку. Та розмовляє з дітьми, читає їм казки, поки діти не почнуть засинати. Тут я теж її посварила, мовляв, лінива ти мати, навіть казку прочитати не хочеш. Але сестра не образилася. Вона сказала, що бабуся повинна бачитися з онуками, а якщо приїхати не може, то такий спосіб теж прекрасний, щоб діти не віддалялися від інших родичів. Перед зустріччю з бабусею діти лягають в ліжко без скиглення та плачів.

Час для комп’ютерних ігор дається по заслугах

Діти ще так намагаються виконувати домашні справи, тому що знають: якщо не виконають, мама не дасть в комп’ютер пограти. Зазвичай вона просто ховає клавіатуру, а коли настає час і діти хочуть пограти, вона видає клавіатуру на той термін, на який вони заробили «зірочок». Це — наклейки, які діти отримують за виконані справи зі свого списку.

Знайшла компроміс, щоб діти не влаштовували сцен за столом

Одне з рішень мені подобається своєю геніальністю, але зі своєю старшою дитиною у мене поки не виходить таке повторити. Сестра готує, не звертаючи уваги на переваги дітей. Але каже їм: «Ви можете не їсти якийсь один продукт, наприклад, капусту чи гриби, а от все інше повинні їсти. У тому числі пробувати незнайомі смаки: а може сподобається». Ще діти можуть не їсти якусь холодну страву (наприклад, салат або бутерброд), але від гарячих страв відмовлятися не можна.

А у вас є секретні методи виховання, якими ви хотіли б поділитися?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 нестандартних методів виховання від моєї сестри з села, які допоможуть знайти спільну мову з дітьми