10 корисних звичок, завдяки яким жителі Скандинавії залишаються здоровими і привабливими

Ми вже не раз писали про рецепти щастя від жителів Скандинавії — лагом і х’юґґ. У цих явищ багато шанувальників навіть за межами Північної Європи, проте насправді для комфортного життя потрібно дещо більше, ніж розтоплений камін і горнятко гарячого чаю. Бо жителі скандинавських країн, попри суворий клімат, можуть похвалитися високою тривалістю життя і в загальному міцним здоров’ям.

Тутка вирішив з’ясувати, які корисні особливості життя норвежців, данців і шведів допомагають їм бути здоровими і щасливими.

Замість спортзалу — на лижі

скандинавії

Попри те, що більшість норвежців зараз веде міський спосіб життя, єднання з природою, як і колись, є дуже важливою частиною місцевої культури. Для норвежців необхідно проводити багато часу на свіжому повітрі, і для цього у них навіть є спеціальний термін – friluftsliv. Фізична активність для них — спосіб не спалити спожиті калорії, а провести час із задоволенням. Тому замість спортзалу вони йдуть кататися на лижах або ковзанах, плавати в озері, вештатися по лісі. Який з цього можна зробити висновок? Знайдіть заняття, яке приносить вам задоволення (нехай це будуть прогулянки, танці, йога, футбол або навіть скелелазіння), і внесіть його в свій розклад. Крім того, скандинави і в повсякденному житті багато рухаються: ходять пішки, їздять на роботу на велосипеді або прибирають сніг біля будинку.

Читайте також: 20+ фактів про наш світ, котрі залишать після себе не найкращий “післясмак”

Вершкове масло краще від рослинного

скандинавії

Скандинави впевнені, що справжнє вершкове масло набагато корисніше, ніж рослинне або тим більше маргарин. Вони додають невеликий шматочок масла в багато страв: суп, м’ясо або овочі. Так смак їжі стає багатогранним, а сама їжа — більш ситною. До речі, скандинавські дослідження довели, що високе споживання молочних жирів знижує ризик розвитку ожиріння.

Немає поганої погоди, є лише поганий одяг

Збоку може здатися, що життя в Норвегії чи Швеції — це те ще випробування: взимку велика частина скандинавської території покрита снігом і льодом. Однак холодний клімат може принести не дискомфорт і застуду, а навпаки. У норвежців навіть є приказка «Не буває поганої погоди, а тільки поганий одяг», і навіть в дощ і сніг можна побачити на вулиці людей на велосипедах.

Низькі температури прискорюють метаболізм, покращують якість сну і нормалізують апетит. Звичайно, лише холод не допоможе оздоровити організм, тому важливо поєднувати відразу кілька корисних звичок, що охоплюють і загартовування. Шведська модель Карін Аґстем, наприклад, починає свій день з умивання крижаною водою і холодних обливань.

Солодощі для дітей — тільки у суботу

У дитячих садках Швеції не використовують цукор для приготування страв. Крім того, заведено не давати дітям солодкого до 2-3 років. Але навіть коли діти підростають, солодощі дістаються їм тільки у свята і у суботу (субота в Швеції — національний день для поїдання цукерок). А одне з найпопулярніших ласощів у скандинавів — солоні лакричні цукерки, які роблять з екстракту кореня солодки. Цукру в них не так багато, а от користі значно більше, ніж в звичних нам шоколадках, тому шведи практично не знають, що таке карієс.

Обід ситніший, ніж вечеря

скандинавії

У Швеції та Норвегії час обіду називається middag. Це час, коли люди їдять найбільшу порцію за день. Обідають вони не опівдні, як звикли ми, а близько 16:00. Типовий обідній прийом їжі буде складатися з картоплі, м’яса, риби — їжі, багатої вуглеводами та білками. А ось на вечерю жителі скандинавських країн віддадуть перевагу легким стравам, подібним до тих, що вони їдять на сніданок: відкритий сендвіч з рибою, овочами або сиром (smörrebröd), йогурт, мюслі. Таким чином, вони ніколи не засинають з набитим животом, шлунку не потрібно всю ніч перетравлювати важку багату поживу, а з’їдене не відкладається в жир.

Сауна — найкраща б’юті-процедура

Після довгих прогулянок на морозі, само собою, захочеться зігрітися. Скандинави дуже люблять відвідувати сауну. Для них це частина народної культури, і запрошення людини в сауну є способом продемонструвати їй свою повагу. Ймовірно, ще один секрет скандинавського здоров’я криється саме в цьому, адже регулярні походи в сауну бадьорять не тільки дух, але і тіло. Також відвідування сауни неодмінно входить в повсякденні б’юті-процедури скандинавських жінок — так їх шкіра залишається сяючою і чистою.

Для краси шкіри досить кількох засобів

Суворі зимові вітри — це справжнє випробування для ніжної шкіри обличчя. Тому найважливіший етап догляду за собою в Скандинавії — це зволоження. Наприклад, авторка скандинавського бренду косметики для догляду за шкірою зізнається, що з приходом зими повністю переходить на очищувальну олійку для обличчя, яка допомагає зберегти шкіру зволоженою. На відміну від, наприклад, азійських б’юті-стандартів, де застосовується багатоступенева система догляду, скандинавські дівчата обирають тільки базові засоби. У скандинавських країнах вкрай рідко можна зустріти дівчину, яка використовує більше ніж 3 засобів для обличчя в день.

Скандинавська дієта — запорука стрункої фігури

Більшість скандинавів любить готувати вдома, лише зрідка відвідуючи ресторани. І їх повсякденна дієта вкупі з активним способом життя дозволяє зберігати організм здоровим, а тіло — струнким. Жителі Скандинавії регулярно вживають червону рибу, багату на вітамін D і жирними кислотами омега-3, багато овочів і кислих ягід, а ось червоне м’ясо їдять рідко.

Перерва на каву — це святе

У шведів є таке поняття, як fika, і дослівно це перекладається як «перерва на каву та тістечко», але дослівно воно означає щось більше. Це такий час, коли ви відволікаєтеся від рутини (роботи, ґаджетів) і п’єте каву разом з друзями. Фіка — це не звичайна перерва на каву, а спосіб трохи сповільнити біг часу і поміркувати про хороше. І якщо в інших країнах перерва на каву — така ж стрімка, як і сам темп життя, а люди прагнуть скоріше схопити паперову склянку в руку і бігти у справах, то в Швеції час для кави практично священний. Жителі Швеції впевнені, що час для фіки необхідно виділяти щодня, адже таким чином мозок зуміє перезавантажитися і відпочити від стресу.

Цільнозерновий хліб замість білого

На полицях супермаркетів Північної Європи знайти білий хліб буває важко. Культура вживання цільнозернового хліба вкоренилася в Скандинавії дуже давно: в XVIII-XIX століттях хліб був основною їжею селянських сімей, а серед зернових культур переважали ячмінь, овес і жито. Білий пшеничний хліб з’явився значно пізніше. Він продається в магазинах і сьогодні, але жителі Скандинавії примудрилися зберегти любов до автентичного хлібу, який, безсумнівно, більш корисний.

Звичайно, не можна стверджувати, що кожен житель Данії, Швеції і Норвегії бездоганно дотримується цих правил. Само собою, існують шведи, які не люблять каву, або норвежці, які вважатимуть за краще замовити піцу замість домашньої вечері.

А ви хотіли б перейняти щось із корисних звичок жителів Скандинавії чи у вас є свої секрети здорового способу життя?

За матеріалами

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 корисних звичок, завдяки яким жителі Скандинавії залишаються здоровими і привабливими