10 дитячих книг, які ненав’язливо допомагають батькам почати розмову з дитиною на непрості теми

Гарні дитячі книги покликані не лише розповідати захопливі історії, а й ненав’язливо вчити малюків доброти, співчуттю, умінню дружити й інших важливих речей. Але деякі з них ще й допомагають батькам почати розмовляти зі своїм чадом на серйозні теми, наприклад про розлучення або втрату рідних.

Ми в Тутка вважаємо, що кожен має право сам вирішувати, коли і як обговорювати зі своєю дитиною «дорослі» питання. І якщо ви готові, але не знаєте, з чого почати, ось перелік книг, які допоможуть вам в цьому.

Маркус Зауерман. Малюк і чудовисько

книга

 • Для дітей від 4-х років.

«Малюк і чудовисько» — це історія про хлопчика, чиї батьки переживають розлучення. Мамі й татові так важко, вони так дивно поводяться, що в очах дитини виглядають як чудовиська. Хлопчик залишається жити з мамою, яка то кричить, то розлючена рве фотографії, а то і взагалі годинами лежить та ні на що не реагує. Але врешті-решт вона поступово приходить до тями й повертає собі колишню зовнішність.

 • Я б радила читати цю книгу всім сім’ям, які пережили або переживають розлучення. Книга дає ресурси як батькам, так і дітям, щоб м’якше подолати нелегкий період в житті. Дуже важливо розмовляти з дітьми про те, що насправді відбувається в родині, без приховування та вигадування «версії для дітей».
 • Дуже зворушлива книга для дорослих, кому небайдужа доля їхніх дітей. Вона перевернула мій світ. Я б дарувала її всім жінкам, які в декреті впали в депресію, щоб вони не втратили себе і не зруйнували сім’ю. Я б дарувала її всім татам, щоб вони не перетворювалися на чудовиськ, а старалися і наполегливо вчилися залишатися лицарями на коні. Адже діти – це школа життя, яку треба прожити всім разом, треба постаратися не завалити іспит життя розлученням.

Амелі Фрід. А дідусь у костюмі?

 • Для дітей 4-6 років.

Книга Амелі Фрід і Джекі Гляйхен розповідає про те, про що з дітьми не заведено розмовляти – про загибель рідних. Головний герой – хлопчик Бруно, переживає втрату дорогого дідуся. Спочатку він відчуває тривогу, потім його мучать болісні запитання. Він сумує, сердиться, але все ж відкриває для себе способи того, як примиритися з дійсністю.

 • «А дідусь у костюмі?» — похмура книга, особливо ілюстрації, але дуже чесна. Так, саме так дитина відчуває втрату близької людини: не розуміє, що відбувається, а потім страждає через те, що ця людина починає забуватися. Книга відповідає на всі запитання дитини, якій довелося втратити когось із родичів або знайомих. Крім цього, вона дає зрозуміти, що маленький читач у світі не сам зі своїм болем. Принаймні цей хлопчик з книги відчуває те ж саме, що і він.

Читайте також: Найкращі книги ХХ століття

Ед Френк. принцеса Анна

книга

 • Для дітей молодшого шкільного віку.

Король та королева зрозуміли, що більше не хочуть бути разом, і вирішили поділити свій замок. Тепер одна його половина знаходиться в саду, а інша – біля моря. Їх дочці, принцесі Анні, приходиться по черзі жити то там, то тут. І щоразу, опинившись у мами, вона сумує за татом, а в тата – за мамою. Чи вдасться дівчинці примирити батьків, які, здається, ненавидять одне одного?

 • Величезний плюс автору, що написав про серйозне ось так, без ілюзій, з реальною перспективою розвитку подій, але при цьому в казковій формі. Без зітхань і жалю, без цукеркового, відверто вигаданого фіналу зі щасливим возз’єднанням. Не треба плекати ілюзій, треба вчити шукати вихід та жити далі. В будь-якій ситуації. І ця не виняток. Красива книга.

Ульф Старк. Чорна скрипочка

книга

 • Для дітей 3-6 років.

Головний герой, чийого імені ми так і не дізнаємося, важко переживає хворобу сестрички Сари. А вона дуже серйозно хвора. Навіть їхні батьки вже зневірилися та не сподіваються, що дівчинка видужає. Зараз для неї найголовніше – віра в те, що вона переборе захворювання, і добре, щоби в це вірила рідна їй людина. Це був її брат.

 • Книга вражає! Так мало слів, і такий величезний сенс вкладено в неї. Здавалося б, доросла складна тема, але Ульф Старк зумів так просто і зрозуміло пояснити це дітям, так ясно показати, що все в руках близької людини, яка по-справжньому любить і вірить в тебе, що б не сталося, і своєю вірою вона пробуджує і твою любов до життя.
 • Зворушлива, добра, тепла історія про жагу до життя, щирої любові та завзятості характеру. Дуже гарні ілюстрації. А ще ця книга може легко викликати в дитини бажання навчитися грати на скрипці.

Ірина Зартайська. Всі бабусі вміють літати

 • Для дітей молодшого шкільного віку.

Книга «Всі бабусі вміють літати» допомагає почати розмову з дитиною на складну тему втрати рідних. Це – добра історія про особливі стосунки бабусі й онучки, про їхню турботу одна про одну, свої секрети. Це – спогади, описані дитиною. В певний момент може здатися, що історія написана самим читачем про його власну бабусю.

 • Яка сумна, але світла книга! У нас недавно дідусь помер, ми читали цю книгу, і тепер дочка каже, що він теж умів літати й полетів.
 • Чудова книга! З таким трепетом передана любов до бабусі! Читаючи книгу синові, я відчувала, як спогади дитинства напливають на мене, відчувала ту величезну любов до бабусі, коли крізь десятки років пам’ятаєш, як пахне її шафа. Неоціненна книга, дуже емоційна.

Фін-Олей Генріх. Мауліна Шмідт. Книга 1. Моє зруйноване королівство

книга

 • Для дітей середнього шкільного віку.

Ця книга про те, як звичний прекрасний світ може зруйнуватися в одну мить. Вона покликана допомогти підліткові впоратися з ударами долі.

Батьки головної героїні розлучилися, її мама хворіє, батько живе з іншою жінкою, у них скоро буде дитина. Тепер він не тато, а «той чоловік». Здавалося б, все гарне знищено й нічого вже не буде як колись, але завдяки підтримці близьких дівчинці вдається пережити непростий час і все витримати.

 • «Дивовижні пригоди Мауліни Шмітт» — дитяча книга про дорослі проблеми. Мауліна у своєму юному віці постає перед труднощами, такими, що навіть дорослим вони не під силу, але дівчинка не відступає і намагається їх подолати. У цьому їй допомагають її старі друзі, дідусь, новий друг із сонячною усмішкою і віра в саму себе. Ця книга не тільки про переживання, вона також про дружбу, любов до батьків, тварин і про багато інших прекрасних моментів у житті.

Пітер Карнавас. Слон

книга

 • Для дітей 7-12 років.

Це зворушлива історія про дівчинку, яка втратила маму. Маленька уявляє печаль під виглядом сірих тваринок. Кожен в її родині справляється з горем як може. Ось, наприклад, тато постійно сумує, втікає на цілий день в майстерню та більше не грається з донькою. А ще за ним тепер всюди ходить великий сірий слон. Дівчинка бачить його щодня та мріє якнайскоріше прогнати, допомогти пережити біль втрати та впоратися з нею самою.

 • Я рекомендую її всім – дуже глибока, дуже добра, важлива та потрібна книга. Така мудра й така світла. Дивно, як легко вона читається, з яким тактом розповідає про все. Жодного сумнівного епізоду, дії, фрази, слова. Дивовижна уважність і дбайливість щодо дитини. Дуже зворушливо. Книга для мене просто відкриття цього року.

Анна Вольтц. Гіпс

книга

 • Для дітей від 10 років.

У книзі Анни Вольтц описаний один день дівчинки-підлітка, протягом якого в її житті все перевертається догори дриґом. Спочатку батьки приголомшують Фітц та її молодшу сестричку: вони розлучаються. Дівчинка не розуміє, як тепер жити далі, а тут ще і її сестра потрапляє до лікарні. Туди ж приїжджає і тато, і вона з мамою – і ось родина знову разом. Героїня сподівається, що біда об’єднає батьків і допоможе їм знову зійтися, але дива не стається. Зате вона починає розуміти, як це подолати. Книга розповідає про те, що і після розлучення батьків можна жити щасливо, найважливіше – по-справжньому прийняти це.

 • Я обожнюю цю історію! За її щирість, емоції, від радості до смутку, які вона викликає. Я обожнюю її за неможливе: в історію, яка триває лиш один день, Анна Вольтц вмістила стільки подій, які у більшості книг і за рік, і за все життя не стаються! Герої яскраві та цікаві, зі своїми проблемами, як і всі ми. Розлучення батьків – одна з найскладніших тем, про яку важливо й треба розповідати в правильному ключі. І автору це вдалося на 110%!

Елія Барсело. Сховище жахливих слів

книга

 • Для дітей середнього та старшого шкільного віку.

Книга про те, що словом можна дуже боляче зранити. Головна героїня – 12-річна Талья – зопалу сказала своїй мамі жахливі слова, після чого та пішла з дому. Дівчинка не уявляє, як тепер відновити колишні стосунки з мамою, поки не дізнається, що є особливе місце, в якому зберігаються всі сказані погані слова. І якщо його знайти, то можна все виправити. Без роздумів вона вирушає на його пошуки. Щоб повернутися до мами, дівчинці треба засвоїти кілька важливих уроків.

 • Історія повчальна для підлітків, кому, власне, і адресована. Вічна проблема батьків і дітей, а точніше – сварок, коли в гніві можна сказати те, про що згодом можна шкодувати все життя. Але ж сказаного не повернеш. Тут зачіпаються і питання взаємин в сім’ї, тема розлучення батьків і реакції дітей на це.
 • Хочеться наклеїти всюди наліпки з уроками зі «Сховища». Після прочитання хочеться розмовляти та зізнаватися в коханні. Книга з турботою про людину.
 • Чудова книга для підлітків. Довго шукала схожу. Коли мій син прочитав її, він запитав: «Мамо, а я тебе колись ображав словом?» Для мене емоції дитини після прочитання книг – важливий показник її змісту. Дуже рекомендую.

Маріанна Дюбюк. Дорога вгору

книга

 • Для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

У цій книзі порушено безліч важливих тем, кожен побачить в ній щось своє. Тут є роздуми й про дружбу, і про виховання, про зміну поколінь, любов до природи, але головне – про те, що всі люди смертні.

Щонеділі борсучиха Белла вирушає на вершину гори. Якось по дорозі їй зустрічається кошеня Тім і вони вирішують подорожувати разом. Белла ділиться з ним своїм досвідом, вчить всього, що знає сама. Але з часом герої міняються місцями, і ось уже Тім допомагає своїй старенькій наставниці. Настає час, і він вирішує піднятися на гору самостійно, бо розуміє, що вже сам може вести когось за собою.

 • Мудра, тиха та зворушлива казка, в якій мало слів, але так багато змісту й любові. Той нечастий випадок, коли книга насправді розповідає історію, після якої читач (і маленький, й інший маленький, який сидить в душі у дорослого) стає трохи іншим, бачить такий знайомий начебто світ трохи іншими очима. Одна з перлин нашої бібліотеки.
 • Неймовірно добра книга, яка вчить дітей ставитися з повагою і турботою до старших поколінь. Читали цю книгу з сином 3 років. Текст йде до кожної картинки, і його небагато, що дає змогу зацікавити маленького читача. При цьому зміст в цих невеликих реченнях величезний. Вважаю книгу обов’язковою для кожної сім’ї. Особливо добре вона підійде тим сім’ям, в яких є літні дідусі та бабусі.

А як ви вважаєте, чи варто розмовляти з дітьми на «дорослі» теми, а чи краще почекати, поки вони підростуть?

Джерело

ТУТКА - Відпочивай корисно
10 дитячих книг, які ненав’язливо допомагають батькам почати розмову з дитиною на непрості теми